O nas w mediach

Jak “leżeć na płasko” w pracy i czy to się opłaca?
W Chinach “leżą na płasko” - “tang ping” to ruch zapoczątkowany przez Sina Weibo wiosną 2021 roku. Miał to być swoisty protest przeciwko życiu nakierowanemu na produktywność i konkurencję z innymi. Na Zachodzie jest podobnie. Wystarczył kilkunastosekundowy klip promujący robienie absolutnego minimum…

Blue Monday 2024. Czy to faktycznie najbardziej depresyjny dzień w roku? Ekspert wyjaśnia (Głos Wielkopolski)

Pomagać, ale tylko swoim. Czy Polacy są opiekuńczymi szowinistami?
Co piąty Polak mówi “zdecydowanie nie”, gdy zapytać o zwiększenie wsparcia państwa dla imigrantów - wynika z badań prof. Piotra Michonia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Nie chodzi o to, że zabiorą nam pracę czy będą żyć z zasiłków. W czym więc leży przyczyna tej niechęci i czy to tylko pols…
Co to jest szczęśliwe życie, o trudnej sztuce wyboru i wolnym czytaniu // odc. 44 » Druga wersja
// Piotr Michoń // prof. ekonomii, autor książki ”Życzę szczęścia!” o paradoksach, dzięki którym zastanowisz się, co w życiu ważne i pożądane
Co jest gorsze niż rozmowa z szefem? Odpowiedź zaskakuje
Ci, którzy jeżdżą do pracy samochodem, okazują się być mniej szczęśliwi — pisze w tvn24.pl Piotr Michoń, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, autor bloga i podcastu Ekonomia Szczęścia. Badacz dodaje, że gorsze niż jazda samochodem do pracy jest tylko rozmawianie z szefem. Nieco lepsze — w…
20 minut dojazdu do pracy jak obniżka pensji o jedną piątą? Są na to dowody
Dojeżdżanie do pracy może być bardziej stresujące niż sama praca - pisze dla tvn24.pl Piotr Michoń, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i autor bloga Ekonomia Szczęścia. Dowodów na poparcie tej tezy dostarczają badania naukowe.
Nieszczęście jeździ do pracy samochodem
Istnieje wiele argumentów za tym, by nie jeździć samochodem do pracy: drogo, długo, stresująco... Ostatnie badania dostarczają nam jeszcze jednego: ci, którzy jeżdżą do pracy samochodem, okazują się być po prostu mniej szczęśliwi - pisze dla tvn24.pl Piotr Michoń - profesor Uniwersytetu Ekonomiczne…
Gdy silna wola nie jest silna. Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach dłużej niż do końca stycznia?
Problem z wieloma postanowieniami jest taki, że od początku tylko część naszego mózgu chce je realizować. Trzeba więc inne jego części zmotywować i dopieścić tak, byśmy osiągnęli cel. Naukowcy mają dla nas kilka cennych podpowiedzi - pisze prof. Piotr Michoń.

WZAJEMNOŚĆ – KRWIOBIEG WIĘZI MIĘDZYLUDZKICH, Bank Spółdzielczy 4/2022

Work-life balance zaczynaj od siebie wywiad Biuletyn WRPO

Zakochaj się w inflacji
- Z inflacją jest trochę tak, jak z wrogiem zza miedzy. Jak Pawlak nie może żyć bez Kargula, tak samo nam trudno byłoby bez wzrostu cen. Psioczymy na nią, ale trudno nam się bez niej obejść. Potrzebujemy jej, oczywiście nie wprost i otwarcie, ale po cichu, nieco nieracjonalnie, podświadomie. Zanim z…
Wielkie pieniądze i wieczne wakacje nie dadzą nam szczęścia
 
Czy, jak i kiedy opłaca się być dobrym?
Czynienie dobra nie przynosi szczęścia, jeśli jesteśmy do niego zmuszani. Więcej daje nam aktywne pomaganie niż tylko wpłacanie pieniędzy potrzebującym. Żeby od pomagania być szczęśliwym, trzeba robić to mądrze. Czyli właściwie jak?

Prezentacja w ramach debat IPiSS (wykład P.Michoń rozpoczyna się 01:18;30)

za
“Nie chcę się szczepić, choć mogę”. A gdyby tak opodatkować niezaszczepionych?
To, że ktoś odmawia szczepienia, nie oznacza jeszcze, że jego lub jej intencją jest zrobić krzywdę innemu człowiekowi. Szarżujący po ulicach miast kierowcy też nie mają na celu spowodować wypadku. To dzieje się niejako przy okazji. Szarżującego kierowcę może spotkać kara, a nieszczepiącego się obywa…

Wywiad w Hej Poznań zob. YouTube:

Patent na Szczęście https://sukcespopoznansku.pl/pl/aktualnosci/patent-na-szczescie/ (Sukces po poznańsku, 07.05.2021)
Kupujemy doświadczenia zamiast posiadać (Wysokie Obcasy 13.05.2021)
Ekonomia szczęścia? Bardziej smuci nas zgubione 100 zł, niż cieszy ta sama stówa znaleziona na ulicy (Wyborcza.pl 2021)
„Nikomu nie żałuję, ale...”. 500 plus, które dzieli
Program 500 plus, jeden ze sztandarowych projektów rządu PiS, ma już pięć lat. Z ekonomistą Piotrem Michoniem rozmawiamy o tym, dlaczego dzieli, choć miał łączyć, i co tak naprawdę Polacy o nim myślą.
Koronawirus? Polacy nie wierzą, że państwo im pomoże
– W czasach recesji gospodarczej w pierwszej kolejności tracą najsłabsi na rynku pracy. Działa mechanizm ostatni do zatrudnienia, pierwszy do zwolnienia - mówi Piotr Michoń, autor badania „Koronawirus a pomoc państwa”
„Porównujemy się do innych mam, ojców i czujemy gorsi”. Tak działają pułapki idealnego rodzicielstwa
Każdy, kto ma dzieci, chce być dobrym rodzicem, więc porównuje się z innymi, „lepszymi” rodzicami. I tu na scenę wkraczają instamatki – mówi badacz społeczny Piotr Michoń.
Ile kosztuje ludzkie życie? „Jego wartość nieustannie przeliczamy na pieniądze”
Straty związane z pandemią i zmrożeniem gospodarki to nie tylko mniejsza produkcja i spadek PKB. Musimy zacząć myśleć również o tym, że śmierć każdego obywatela też jest wymierną stratą – uważa dr hab. Piotr Michoń, autor badania<strong> </strong>„Koronawirus a pomoc państwa”.
Czy w razie kryzysu po epidemii koronawirusa rząd ma wycofać "500 plus"? Weź udział w badaniu o pomocy państwa (wyborcza.pl)
Jak zadbać o szczęście w trakcie pandemii?
Traktat o pieniądzach i szczęściu
Kiedy kupuję, PKB rośnie, ale gdy spaceruję, bawię się z dzieckiem, patrzę w gwiazdy i pocieszam strapionego przyjaciela, z punktu widzenia PKB jestem bezproduktywny Pytanie: dlaczego nikt nie lubi ekonomistów zajmujących się...