„W każdej społeczności, w której istnieje własność prywatna, dla zachowania równowagi ducha trzeba posiadać przynajmniej tyle co inni,

których uważa się za równych sobie, posiadanie zaś nieco większej ilości dóbr jest niezwykle pożądane”

– T. Veblen

 

podobne artykuły

Home
www.ekonomiaszczescia.pl
książka "Ekonomia Szczęścia" - do pobrania PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Administrator   
piątek, 04 listopada 2011 14:40

 

pobierz (PDF)

Poprawiony: piątek, 04 listopada 2011 15:01
 
O błogosławieństwo i siłę PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
szczęście w nauce
Wpisany przez Piotr Michoń   
poniedziałek, 24 października 2011 08:57

Pewien angielski naukowiec już w XIX wieku prowadził badania nad wpływem modlitwy wstawienniczej. Pytanie, na które szukał odpowiedzi brzmiało: za niektórych królów modlimy się częściej niż za innych, czy Bóg (bogowie) na nie odpowiada? Konkluzja brzmiała: bogowie pozostają głusi lub obojętni, ale modlitwa i tak może być pociechą dla ludzi, którzy się modlą.
Niemal 90% Amerykanów modli się, niemal ¾ kieruje się do Boga prosząc o zdrowie dla siebie lub swoich bliskich.  Czy jednak modlitwa może mieć mierzalny wpływ na nasze zdrowie? Mamy wiele badań, które koncentrują się na związku pomiędzy częstotliwością modlitwy a stanem zdrowia. Ten związek jest na tyle potwierdzony, że niektórzy badacze posuwają się do stwierdzenia, iż powinno się rozważyć szkolenie lekarzy w zakresie tworzenia relacji na poziomie duchowym z rodzinami dotkniętymi chorobą zagrażającą życiu jednemu z jej członków (np. rakiem). Z drugiej strony niektóre badania sugerują, że to nie częstość modlitw ale siła wiary w to, że Bóg odpowiada na nasze modlitwy, oraz to że Bóg reaguje w najlepszym momencie; wpływa na poczucie własnej wartości a przez to przekłada się na zdrowie. Badania przeprowadzone przez Wedny Cadge pozwalają nam sformułować pewne przypuszczenia na temat mechanizmu decydującego o wpływie modlitwy na zdrowie.

Więcej…
 
Paradoks rodzicielstwa – dziecko a (nie)satysfakcja ze związku. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
szczęście w nauce
Wpisany przez Piotr Michoń   
niedziela, 27 marca 2011 20:09

„Oni żyli długo i szczęśliwie. Szczęśliwie przez pierwszy miesiąc, potem jeszcze długo, bo 50 lat.”
Decyzja o tym, czy mieć dziecko jest jedną z najważniejszych jakie człowiek podejmuje w życiu. Chcesz przemeblować swoje życie, przestawić hierarchię ważności, poznać czym jest prawdziwa miłość i zapomnieć, co kryje się za słowem beztroska – zdecyduj się na potomstwo. Socjologowie zwracają uwagę na fakt, że w przeciwieństwie do tego co doświadczyli nasi przodkowie, my zwykle możemy decydować o tym czy mieć dzieci, kiedy mieć dzieci i o tym, jak dziecko ma się pojawić w naszym życiu – a to wszystko bez wyrzekania się aktywności seksualnej. Często partnerzy podejmują tą decyzję razem, a czasami zadają sobie nawet pytanie w rodzaju: „Jak dziecko wpłynie na naszą relację?” Mądrość ludowa podsuwa odpowiedź: „dziecko zbliża pary do siebie”. Większość ludzi na świecie deklaruje, że chciałaby mieć dziecko. Dziecko to błogosławieństwo, dziecko wzbogaca, nadaje sens, daje poczucie przynależności i wydobywa z nas, to co najważniejsze: miłość. Teoretycznie szczęście to relacja między tym, co chcemy mieć, do czego aspirujemy, czy co rozsądnie rzecz biorąc powinniśmy osiągnąć, a tym co rzeczywiście mamy/osiągamy.  A zatem można by oczekiwać, że pojawienie się dziecka prowadzi do wzrostu szczęścia.

Nauka, w tym eseju będzie brzydką i złośliwą, a w dodatku przybraną siostrą Kopciuszka; która mówi: niestety prawda jest zgoła inna, liczne badania pokazują, że satysfakcja ze związku (małżeństwa, kohabitacji) maleje, gdy pojawia się dziecko.

Poprawiony: niedziela, 27 marca 2011 20:23
Więcej…
 
Szczęśliwi wbrew. Szczęście pacjentów z zespołem zamknięcia. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
aktualności
Wpisany przez Piotr Michoń   
piątek, 25 lutego 2011 14:25

Wyobraź sobie, że ktoś odbiera Ci możliwość poruszania rękami, nie możesz pisać, samemu się ubrać, przytulić swojego dziecka, umyć zębów, gestykulować … Wyobraź sobie, że również nogi  odmawiają ci posłuszeństwa, nie możesz nigdzie pójść, spacerować, tańczyć, biegać, grać w piłkę, pływać… Wyobraź sobie, że nie możesz mówić, uśmiechać się, ruszać swoim ciałem. Twoje ciało cię zdradziło. Jedyne co ci pozostało to gałki oczne, tylko nad nimi utrzymujesz kontrolę. Tylko one pozostały ci wierne. Dam ci chwilę. Zastanów się nad tym, jak wyglądałoby twoje życie w tych okolicznościach. Już? Gotowy? Gotowa? No to czas na pytanie: czy myślisz, że byłbyś szczęśliwy gdyby przytrafiło ci się to wszystko? I jeszcze jedno: czy myślisz, że można być szczęśliwym, gdy nasze ciało pozostaje bezwolne a jedynie gałki oczne pozwalają nam kontaktować się ze światem?

Poprawiony: piątek, 04 marca 2011 14:10
Więcej…
 
Szczęście w starożytności a bogactwo Krezusa. PDF Drukuj Email
szczęście w nauce - tradycje
Wpisany przez Piotr Michoń   
wtorek, 15 lutego 2011 22:04

Szczęście w starożytności a bogactwo Krezusa.
Pierwszy w dziejach historyk Herodot, opisuje spotkanie Solona – ateńskiego prawodawcy i poety, podróżnika szukającego wiedzy i mądrości; z Krezusem, królem Lidii. Krezus, człowiek niewyobrażalnie bogaty, któremu jak sam sądzi niczego nie brakuje, stara się uwieść umysł Solona. Na rozkaz króla słudzy oprowadzali Ateńczyka po skarbcach, których widok oszałamiał, nie pozostawiając złudzeń iż oto mamy do czynienia z najbogatszym człowiekiem swoich czasów. „Podziwiaj moją wielkość i bogactwo” wydaje się mówić lidyjski król – „a potem przyjdź i uznaj, że spotykając mnie spotkałeś najszczęśliwszego z ludzi”. Nic nie potrzebując, Krezus ujawnia przed nami swoje pragnienie, które niezaspokojone wywołuje frustracje. Chce on u Solona, człowieka światłego, znającego wiele krain, pisma i prawa, znaleźć potwierdzenie tego w co sam głęboko, choć może niezbyt mądrze, wierzy; Tkwi w Krezusie przekonanie iż jest najszczęśliwszym ze wszystkich ludzi, ale brakuje mu kogoś, kto to swym autorytetem zaświadczy o wiarygodności tych przypuszczeń. Chwaląc mądrość swego gościa, król Lidii pyta go: … czyś już widział najszczęśliwszego ze wszystkich ludzi?

Poprawiony: piątek, 25 lutego 2011 14:39
Więcej…
 
Więcej artykułów…
« pierwszapoprzednia1234następnaostatnia »

Strona 3 z 4

sonda

czy jesteś szczęśliwy?
 

Szukaj

Archiwum


feed-image Feed Entries


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: linux web hosting phplist cpanel hosting Valid XHTML and CSS.